Sve za čistu industriju. U oblasti industrijskih sistema čišćenja Kärcher nudi inovativna i usavršena rješenja za sve zahtjeve. Asortiman obuhvata kompresorske čistače, industrijske usisivače, sisteme za čišćenje rezervoara i djelova kao i uređaje za raspršivanje suvog leda.
Zaprljani kalupi, djelovi ili mašine često puta teško možete da očistite. Problem: Poslije pjeskarenja na primjer se zadržavaju abrazivi kao što su pijesak ili stakleni granulat. Ono što često slijedi je ribanje poslije čišćenja. Pomoću snažnih Kärcher Ice Blastern ovaj dodatni trošak je suvišan. Peleti suvog leda se poslije raspršivanja u potpunosti razlažu na ugljen dioksid (CO2). Sve, što preostaje, je čistoća.
Čišćenje bez predradnji
Minimalno vrijeme mirovanja mašine
Ekološko čišćenje
Ne oštećuju se površine
Nema ostataka
Ice Blaster pelete suvog leda koji su veličine do 3 milimetra ubrzava komprimovanim vazduhom na preko 150 m/s. Zahvaljujući hladnoći od – 79 °C nečistoća se smrzava i dobija pukotine. Peleti suvog leda onda svojom velikom brzinom mogu jednostavno da rastvore nečistoću. Posebno efikasna metoda, da skoro svaku nečistoću uklonite bez oštećenja materijala.
U procesu proizvodnje tečni ugljen dioksid teče u cilindar prese peletizera i zahvaljujući padu pritiska postaje suvi ledeni sneg. Hidraulični cilindar sabija taj suvi ledeni snijeg, koji se zatim presuje pomoću ploče ekstrudera. Na taj način nastaju štapići od suvog leda, koji se onda raspadaju u pelete.
Kärcher Ice Blaster funkcionišu sasvim bez sredstava za čišćenje ili hemijskih aditiva. Bez problema možete da ih primjenjujete u sektorima, u kojima je zakonski zabranjeno čišćenje vodom ili pijeskom. Pošto se peleti razlažu bez ostatka, ne nastaje otpadna voda. Pelete suvog leda uz pomoć snažnih Kärcher peletizera suvog leda možete samostalno da proizvedete jednim okretom ruke.
Osnovno čišćenje i čišćenje radi održavanja mašina za proizvodnju, robota za zavarivanje, transportnih traka i postrojenja za lakiranje je ručno posebno lako pomoću Kärcher Ice Blastern.
Pošto ih naprskate suvim ledom sve očišćene štamparske mašine i cilindri, alati i dr. ponovo izgledaju kao novi.
Raspršivanje suvog leda je idealno namijenjeno za čišćenje mašina za obradu drveta, generatora, turbina, komandnih ormana itd.
Kalupi za brizgano livenje i linije za proizvodnju raspršivač suvog leda oslobađa silikona i gume isto tako i boja, lakova i mnogih drugih nečistoća.
Naši čistači na suvi led sve moguće delove i radne komade oslobađaju vezivnih i rastavnih sredstava. Ostatke silikona, gume, boja, lakova, premaza itd. možete da uklonite bez ostatka sa kalupa za brizgano livenje, alata i cjelokupnih linija za proizvodnju. Sve postaje čisto, a da ne preostane ni trag.
Pomoću Ice Blaster postrojenja za punjenje i mešanje, linije za proizvodnju i sistemi za rukovanje kao i tankovi i peći mogu da se oslobode karbonata, ostataka od paljenja kao i zapeklina, masti i skroba.
U industriji papira se prave naslage lijepka, kamenca, prašine i celuloze u postrojenjima. Posledica su otkazivanja mašine i gubitak na kvalitetu. Pomoću suvog leda očišćena postrojenja su brže čista i na taj način takođe brže ponovi spremna za primjenu.
Grafiti i žvakaće gume: problem mnogih gradova i opština. Ovde je postavljeno pitanje o metodi čišćenja, koja temeljno, ali blago čisti zidove i površine – baš onako kako to čini Kärcher Ice Blaster. Uklanjaju nečistoću, a da ne oštete materijal podloge.
Zahvaljujući Kärcher peletizeru takođe samostalno jednostavno možete da proizvodite pelete od suvog leda. Tako nema čekanja i štedite troškove za nabavku i transport. U slučaju čišćenja pomoću svježe proizvedenog suvog leda u idealnom slučaju se vrijeme čišćenja prepolovljava. Takođe se poboljšava rezultat čišćenja, što su peleti svežiji. Zahvaljujući mogućnosti da slobodno birate vremenski period proizvodnje, još se više poboljšava proces rada.
Uz pomoć modela peletizera IP 55, IP 120 i IP 220 Kärcher za svaku potrebnu količinu peleta suvog leda nudi optimalno rješenje proizvodnje. Suvi led koji je proizveden pomoću Kärcher peletizera je namijenjen takođe za hlađenje naročito proizvoda koji su osjetljivi na toplotu (npr. u prehrambenom sektoru).
Kärcher kutija za suvi led za transport i čuvanje peleta suvog leda može da se dobije u dve izvedbe: kao kutija za jednokratnu upotrebu od stiropora za do 25 kg suvog leda. I kao kutija za višekratnu upotrebu od ekspandiranog polipropilena (EPP) za do 100 kg suvog leda. Kutija za višekratnu upotrebu je naročito dobro izolovana, laka i veoma dugotrajna.
Iskustvo je pokazalo, da sa sveže proizvedenim peletima suvog leda možete znatno bolje i brže da čistite. Iz tog razloga je prilikom raspršivanja suvog leda od esencijalnog značaja, da upotrebite što je moguće svežiji suvi led.
Suvi led, star više dana, gubi gustinu i na taj način se smanjuje učinak u čišćenju. Efekat je taj, da Vam je potrebno više suvog leda, kako biste očistili određene površine. Osim toga suvi led se kontinuirano sublimira. To znači, da na primjer od prvobitnih 100 kg peleta suvog leda posle jednog dana preostane samo još otprilike 92 kg.
U slučaju raspršivanja suvog leda se ne upotrebljavaju nikakve otrovne ili po životnu sredinu štetne hemikalije ili rastvarači. Time ne nastaju otrovne ili pare koje ugrožavaju zdravlje. Na taj način nema ugrožavanja zaposlenih upotrebom opasnih i supstanci koje su štetne po zdravlje.
Prilikom raspršivanja suvog leda ne zadržava se abraziv. Rastvorena nečistoća pada na pod i može da se pomete. Na otpad mora samo da se ukloni nečistoća koja je pala. Ukoliko se nasuprot tome primjenjuju hemikalije i rastvarači, zadržava se otrovno đubre, koje mora da se ukloni na otpad skupim metodama.
Prilikom pjeskarenja, sodiranja ili abrazije vodom upotrebljeni abraziv sam postaje problematičan otpad, ako ste njime uklanjali opasne nečistoće. Ostaje veoma velika količina sekundarnog otpada, koju u zavisnosti od okolnosti morate na skup i brz način da uklonite na otpad.
CO2 otpada kao sekundarni proizvod iz ostalih procesa obrade u industriji. Na primjer ugljen-dioksid nastaje prilikom CO2 pranja u slučaju sinteze amonijaka kao i metanola. Veliki dio primijenjenog CO2 se dobija iz sirovog gasa ugljen dioksida, koji otpada kao izduvni gas u hemijskim procesima obrade nafte i zemnog gasa. Dalje ugljen-dioksid otpada prilikom procesa sagorijevanja u elektranama ili procesima fermentacije.
U industrijskim zemljama se CO2 iz toga razloga više ne proizvodi zasebno/dodatno, a sagorevanje fosilnih goriva radi dobijanja CO2 je kompletno iščezlo.
Za raspršivanje suvog leda je neophodna dodatna zaštitna oprema.
Pošto se nivo šuma prilikom raspršivanja suvog leda dijelom nalazi znatno iznad 85 dB(A), morate da nosite zaštitne slušalice.
Radi zaštite od promrzlina zbog peleta od suvog leda preporučuje se nošenje rukavica.
Kako biste zaštitili oči od letećih delića, preporučuje se nošenje zaštitnih naočara. Takođe se preporučuje kompletan sistem od šlema, vizira i zaštitnih slušalica.
U zavisnosti od razvoja prašine odnosno koncentracije CO2 koja nastaje neophodna je lagana ili čak teška maska za lice.
Radi detektovanja koncentracije CO2 u vazduhu koji udišemo, osoblje koje vrši raspršivanje trebalo bi da nosi sa sobom ličan detektor za CO2. On udara alarm ukoliko se dostigne kritična koncentracija.